COP Canada Cup Results

Aug 6, 2003
by Karl Burkat  
With the best in Canada coming together for the last time this year, spectators at Canada's Olympic Park in Calgary weren't dissappointed. The country's top riders duked it out in the sweltering heat to produce, yet another, awesome show. Congratulations to Hugo Donais of Norco for throwing down the fastest DH time of the day clocking in at 2:15.70. Read on to check out all the results.James and the crew at COP put together an awesome event. All Pro riders that we talked to were very surprised at the quality, length and overall fun of the course, and are looking forward to more Canada Cups at this venue.


Canada Olympic Park Canada Cup Downhill




# Name Team/Sponsors Best Time
Under 17 Sport Men (DH)
1 Sharma, Dustin AB Independent 02:29.85
2 Selk, Ryan AB Independent 02:34.16
3 Hodgson, Peter AB Independent 02:37.59
4 Newnes, Richard BC Independent 02:43.46
5 MacArthur, Cody BC Independent 02:43.88
6 Davies, Thomas AB Independent 02:51.00
7 Proctor, Chris AB Independent 02:55.51
8 Ewan, Mark BC 02:55.86
9 Sumlak, T.J. AB Independent 02:56.87
10 Smith, Jeremy AB Independent 03:02.81
11 Hession, Dale AB Ridley's 03:03.43
12 Thomas, Iain BC Independent 03:07.46
13 Leibel, Patrick AB Independent 03:11.08
14 Grant, Kyle AB Cranky's Cranksters DNS
Name Team/Sponsors Best Time
Under 17 Men Expert (DH)
1 Friesen, David AB Mtn. Cycle / Revelution Cycle 02:30.95
2 Pauley, Matt AB Rocky Mountain Bike 'n Board 02:36.12
3 Leland, Rod AB Pinkbike 02:38.14
4 Bell, Wriley AB Rocky Mountain Bike 'n Board 02:43.55
5 Hancock, Cory ON Bay Cycle / style='mso-spacerun:yes'>  3 Rox Racing style='mso-spacerun:yes'>  DNS
6 May, Codey ON Skiis & Biikes DNS
Name Team/Sponsors Best Time
Junior Men Sport (DH)
1 Hall, Joel BC Skookum Cycle 02:34.93
2 Hughes, Braden AB River Valley Cycle 02:39.12
3 Klein, Jason AB Independent 02:42.23
4 Davies, Rhys AB Independent 02:43.48
5 Newnes, Andrew BC Independent 02:44.34
6 Whitehouse, Chris AB Cranky's Cranksters 02:45.54
7 Christian, Norrie AB Redbike / Norco 02:47.21
8 Conroy, Jason AB Cranky's Cranksters 02:48.60
9 Amsing, Eli AB Independent DNS
Junior Expert Men (DH)
Name Team/Sponsors Best Time
1 Brown, Sean QC Intense Cycles 02:19.52
2 Digiacinto, Adriano BC Steedcycles / Santa Cruz 02:19.95
3 Biluk, Jamie MB Olympia Cycle / Sombrio 02:20.32
4 Giesbrecht, Jordan BC Mad March Racing 02:22.40
5 Pighin, Tyler BC Rocky's Ride & Glide / Kona 02:23.58
6 Timms, Sheldon BC Taws 02:24.21
7 Sturgeon, Matt NB Radical Edge / Santa Cruz / Sombrio / Spy 02:28.46
8 Dick, Brendan ON Bits & Bikes 02:36.76
9 Macleod, Connor BC Giant Bicycles Canada DNF
10 Penrose, Travis BC Sombrio / Smith DNS
Name Team/Sponsors Best Time
Senior Sport Men (DH)
1 Ellis, Kurtis AB Café Racers / Maccan  /
Lifeworks
02:31.05
2 Robison, Ryan BC Selkirk Sports 02:33.24
3 Crombach, Cabel BC Independent 02:37.39
4 Jenkins, Sean BC Giant Bicycles 02:42.06
5 Stratton, Scott BC Stratton Plumbing and Heating 02:42.55
6 Acton, Mike AB Ridley's 02:49.01
7 Wallace, Josh ON Bits & Bikes 02:50.94
8 Banaga, Charlie AB Independent 03:12.98
9 Ross, Clarke AB Pedalhead / Giant Bicycles 03:16.98
Name Team/Sponsors Best Time
Senior Expert Men (DH)
1 Clark, Aaron BC Independent 02:23.02
2 Hons, Kevin AB Block 8 / Roach / Bow Cycle 02:29.14
3 Labbe, Patrick BC Fun Stuff Kamloops 02:30.97
4 Edwards, Noel AB Café Racers / Maccan /Lifeworks 02:32.28
5 Sawatzky, Jeremy MB Alter Ego Sports 02:39.78
6 Terstappen, Paul AB Independent 02:48.10
7 Vardy, Grant NL Over the Edge DNS
Name Team/Sponsors Best Time
Senior Export Women (DH)
1 Grunsky, Tanya BC Bicycle Café 02:46.99
Name Team/Sponsors Best Time
Master Sport 30-39 Men (DH)
1 Marjakangas,  Tommy AB Mountain Cycle / Revelution Cycle 02:33.00
2 Gray, Steve ON Over the Edge / Troy Lee 02:46.63
3 Billings, Brendan AB Café Racers 02:47.79
4 Girard, John AB B & P 02:55.19
5 Ruelling, Brent AB ERTC / Redbike DNF
6 Masse, Ken AB Pedalhead Cycling Club DNS
Name Team/Sponsors Best Time
Master Expert 30-39 Men (DH)
1 Beatty, Graham BC Hate and Discontent 02:24.60
2 Lehr, Darcy AB ERTC / Redbike 02:25.87
3 Starcevic, John BC Independent 02:35.55
4 Whalen, Brian ON Over the Edge / Troy Lee 02:38.76
5 Jerrett, Chris NL Special Forces / Freeride Mtn. Sports 02:49.73
Name Team/Sponsors Best Time
Master 40+ Men (DH)
1 Epp, Greg AB Independent 02:47.42
2 Lange, Robert AB Overtime Store 02:56.50
3 Smith, Timothy AB United Cycle 03:05.75
4 Tornberg, Miles AB B & P Cycle 03:26.14
Name Team/Sponsors Best Time
Senior Elite Men (DH)
1 Donais, Hugo QC Norco Factory Team 02:15.70
2 Jones, Michael BC Norco Factory Team 02:15.82
3 Laurin, Mathieu QC Balfa Cycles 02:16.27
4 Lyon, Brant BC Giant Bicycles Canada 02:16.44
5 Goss, Eric NB Giant Canada / Troy Lee / Smith 02:16.67
6 Pendrel, Geoff BC Balfa Cycles 02:18.99
7 Hilder, Stu BC Cove Bikes/ IDUN Clothing 02:19.58
8 Menard, Dominic QC La Cordee / Tomac / CGI 02:19.59
9 Van Herk, Mike BC Lifecycles Racing 02:20.26
10 Czuczor, Andy BC Sun Ringle / Maxxis / Scott 02:20.70
11 Chiasson, Serge BC Fernie Alpine Resort 02:20.87
12 Briggs, Nathan BC Selkirk Sports / Norco / Blocks 02:21.60
13 Eheler, Daniel BC Nestle Ice Cream / Jack Cycle 02:22.57
14 Wolstenholme, Mark AB Cranky' Bike Shop / Giant Bicycles 02:22.60
15 Pilon, Jonathan QC SPA / Maxxis / Spy 02:22.69
16 Chabot, Martin BC FAR 02:23.24
17 Green, Jason BC Yeti / Cove 02:23.44
18 Jewett, Nicholas NS Independent 02:24.07
19 Burkat, Radek AB Pinkbike.com / Calgary Cycle 02:24.55
20 Fontaine, Marc QC Intense/Truvativ/Maxxis 02:24.56
21 Sakwi, Darren MB Olympia / Juiced Clothing 02:25.77
22 Lemire, Jean QC Intense Canada 02:29.25
23 Gosselin, Nicolas QC Virago Racing 02:29.59
24 Sinclair, Chris ON Epic Ride 02:30.46
25 Mead, Josh ON Ruthless Cycle 02:30.54
Name Team/Sponsors Best Time
Senior Elite Women (DH)
1 Schroeter, Danika BC Simon's Bike Shop / Hoots 02:30.15
2 MacKillop, Deb BC Norco Factory Team 02:38.89
3 Morris, Sheila ON Dropmachine / Kreater Custom Motorcycles 02:48.35
4 McInnis, Lisa NS HUB Cycle 02:51.29
5 Turenne, Darcy BC Kona / Smith / Mt. Washington 02:51.86
6 Buchar, Clair BC BALFA DNF


Canada Olympic Park Canada Cup Cross Country








# style='mso-spacerun:yes'>    Last First Sponsors Prov Time
Under 13 Men (XC)
1 Grant Cody Juventus AB 00:38:24.41
2 Lubon Kenneth Independent AB 00:45:40.02 style='mso-spacerun:yes'>    
3 Urton Jonathon Rock 'n Road SK 00:47:19.21
Under 13 Women (XC)
1 Batty Charlotte Bay Cycle/Rox Racing 00:41:43.81 style='mso-spacerun:yes'>    
Under 15 Men (XC)
1 Smith Drew Rundle Mtn Cycling Club AB 00:28:22.70 style='mso-spacerun:yes'>    
2 Lacourciere Leo Rundle Mtn Cycling Club AB 00:28:26.98 style='mso-spacerun:yes'>    
3 Urton William Rock n' Road SK 00:30:24.56 style='mso-spacerun:yes'>    
4 Jackson Chris Gears Racing Team style='mso-spacerun:yes'>          ON 00:30:33.23 style='mso-spacerun:yes'>    
5 Smitheman Spencer Juventus AB 00:30:33.23 style='mso-spacerun:yes'>    
6 Thorpe Daniel Bay Cycle/Rox Racing ON 00:30:37.15 style='mso-spacerun:yes'>    
7 McPhalen Robert Dynamic Cycle AB 00:31:03.14 style='mso-spacerun:yes'>    
8 Brauer Logan Fort Sask. Bicycle
Club   
AB 00:31:47.55 style='mso-spacerun:yes'>    
9 Middleton Justin Juventus AB 00:32:07.83 style='mso-spacerun:yes'>    
10 Monteath William Juventus AB 00:39:19.00 style='mso-spacerun:yes'>    
Under 15 Women (XC)
1 Grant Torie  Juventus AB 00:40:51.15 style='mso-spacerun:yes'>    
2 Walker Lindsey Juventus AB 00:41:52.18 style='mso-spacerun:yes'>    
Under 17 Sport Men (XC)
1 Duggleby Scott Rundle Mtn Cycling
Club   
AB 01:04:02.82
2 Killick Anthony Independent style='mso-spacerun:yes'>                AB 01:05:23.36 style='mso-spacerun:yes'>    
3 Hazlett Mark Rocky Mtn Bike n Board style='mso-spacerun:yes'>     AB 01:07:52.73 style='mso-spacerun:yes'>    
4 Brietzke Jordan Snakebite Society style='mso-spacerun:yes'>          AB 01:10:24.05 style='mso-spacerun:yes'>    
5 MacDonald Paul Sport Chek Cycling style='mso-spacerun:yes'>         AB 01:14:12.39 style='mso-spacerun:yes'>    
6 Wheaton Michael Juventus AB 01:20:11.45 style='mso-spacerun:yes'>    
7 Fox Kevin Juventus AB 01:34:32.66 style='mso-spacerun:yes'>    
Under 17 Expert Men (XC)
1 Bowser Kevin Bow
Cycle/Cyclemeisters   
AB 01:24:55.01 style='mso-spacerun:yes'>    
2 Bidniak Mike Juventus AB 01:29:53.90 style='mso-spacerun:yes'>    
3 Dryden Blair Freewheel Cycles /
Kona        
BC 01:30:09.38 style='mso-spacerun:yes'>    
4 May Codey Skiis & Biikes style='mso-spacerun:yes'>     ON 01:30:09.40 style='mso-spacerun:yes'>    
5 Hancock Cory Bay Cycle/3 Rox Racing style='mso-spacerun:yes'>     ON 01:31:06.81 style='mso-spacerun:yes'>    
6 Magee Eric Rundle Mtn Cycling
Club   
AB 01:35:25.32 style='mso-spacerun:yes'>    
7 Blanchette Vincent VW - Kaltire style='mso-spacerun:yes'>               MB 01:39:33.19 style='mso-spacerun:yes'>    
8 Berry Pat Dead Goat Racing style='mso-spacerun:yes'>           AB 01:40:51.61 style='mso-spacerun:yes'>    
Junior Sport Men (XC)
1 Lega Kevin United Cycle AB 01:44:18.13 style='mso-spacerun:yes'>    
2 Wilson Jared River Valley Cycle AB 01:56:26.51 style='mso-spacerun:yes'>    

Must Read This Week

0 Comments


Post a Comment